Anyone can make their own website with Jimdo -- easily and for free! Choose templates, click to customize, add content in just seconds. It's that simple!
Sign up for your own free website at www.jimdo.com and get started right away.
Навчально-методична картка заняття №
Назва та № спеціальності: 013 «Початкова освіта», 012 «Дошкільна освіта», 014.013 Середня освіта (Музичне мистецтво)
Рівень підготовки: базова загальна середня освіта
Дисципліна: Захист Вітчизни
Тема: Надання домедичної допомоги при раптовій зупинці серця.
Тип заняття: лекція
Мета заняття: Характеризувати рятувальний ланцюжок при раптовій зупинці серця. Алгоритм дій проведення серцево-легеневої реанімації . Основні правила та порядок проведення реанімації. Непрямий масаж серця, як спосіб відновлення діяльності серцево-судинної системи, методика його виконання.
Забезпечення заняття:
- наочно-демонстраційний матеріал: збірники документів, матеріали лекції.
ЛІТЕРАТУРА:
Базова:
1. Лелека В.М. Захист Вітчизни 10-11 клас (для дівчат) Х: Ранок 2018 р.
2. Герасимів І.М. Захист Вітчизни 10-11 клас (для хлопців) Тернопіль
«Астон»2018 р.
Допоміжна
3. Шоботов В.М. Цивільна оборона. К.: Генеза 2013р.
4. Стеблюк М. І. Цивільна оборона: Підручник для ВНЗ. — К.: Урожай, 2008р.
5. Депутат О.П. Цивільна оборона. Підручник. — К.: Афіша, 2000р.
6. Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань: Закон України від 14 січня 1998 р. – К., 1998.
7. Про пожежну безпеку: Закон України. - К., 1993
8. Про захист людини від впливу іонізуючих випромінювань: Закон України від 14 січня 1998 р. – К., 1998.
Серцево-легенева реанімація
Найбільш частими причинами розвитку термінальних станів є раптова зупинка кровообігу, дихання і пошкодження мозку. Залежно від того яка із систем в першу чергу уражена патологічним процесом – процес умирання має певні особливості.
Реанімація - комплекс заходів, спрямованих на відновлення втрачених або різко порушених життєвоважливих функцій організму хворого у стані клінічної смерті.
Інтенсивна терапія - це комплексна медична допомога хворим у важкому або термінальному стані, обумовлена порушенням життєвоважливих функцій організму.
Інтенсивна терапія складається з двох взаємопов'язаних частин: власне інтенсивної терапії (лікувальних заходів) та інтенсивного спостереження. Критичний рівень розладів життєдіяльності з катастрофічним падінням артеріального тиску, глибоким порушенням газообміну і метаболізму називається термінальним станом. Класифікація термінального стану за Неговським:
- предагонія,
- агонія,
- клінічна смерть.
Предагональний стан:
1.Свідомість сплутана,
2.Артеріальний тиск не визначається,
3. Пульс на периферичних артеріях відсутній, але пальпується на сонних і стегнових артеріях;
4.Дихальні порушення проявляються вираженою задишкою, зовнішнє дихання ослаблене, неефективне, ціанозом або блідістю шкірних покривів і слизових оболонок.
Слідом за предагональним станом розвивається термінальна пауза - стан, що триває 1-4 хвилини:
1.Дихання припиняється, розвивається брадикардія, іноді асистолія,
2.Зникають реакції зіниці на світло, корнеальна та інші стовбурові рефлекси, зіниці розширюються.
По закінченні термінальної паузи розвивається агонія - етап вмирання. Клінічною ознакою агонії є термінальне (агональное) дихання з характерними рідкісними, короткими, глибокими судорожними дихальними рухами, іноді за участю скелетних м'язів. Може відновитися судинний тонус - систолічний АТ зростає до 50-70 мм рт.ст. Над магістральними артеріями пальпується пульс. Однак при цьому метаболічні порушення у клітинах організму стають незворотніми і через 20-40 сек настає клінічна смерть.
Клінічну смерть констатують в момент повної зупинки кровообігу, дихання і виключення функціональної активності ЦНС, яка є оборотнім станом. В термінальній стадії будь-якої невиліковної хвороби реанімація безперспективна і застосовуватися не повинна.
Клінічна смерть триває в середньому 5-7 хвилин, на протязі яких повинні початися реанімаційні заходи. Діагноз клінічної смерті ставиться на підставі ознак смерті, основних і додаткових:
Основні: 1. Відсутність пульсу на сонній або стегновій артерії
2. Зупинка дихання
3. Відсутність свідомості Додаткові:
4. Зміна кольору шкірних покривів (дуже блідий або ціанотичний)
5. Розширення зіниць На встановлення діагнозу має бути витрачено не більш 8-10 секунд.
Наявність будь-яких трьох з чотирьох основних ознак (втрата свідомості, розширення зіниць, відсутність пульсу, зупинка дихання) у будь-якій комбінації дає право поставити діагноз «клінічна смерть» і розпочати проведення СЛЦР.
Визначення ознак клінічної смерті
1. Факт припинення кровообігу встановлюється по відсутності пульсу на магістральних судинах (щоб визначити знаходження сонної артерії, 4 пальця руки розміщують впоперек бічній поверхні шиї, в борозні між трахеєю і великим косим м'язом).
2. Переконатися у відсутності дихання (відсутність дихальних екскурсій грудної клітки і потоку повітря біля рота і носа на видиху)
3. Встановити факт відсутності свідомості - втрата свідомості відзначається майже відразу (через 15-30секунд) після припинення кровообігу. Збереження свідомості виключає припинення кровообігу!
4. Підняти верхню повіку і визначити ширину зіниць. При припиненні кровообігу і дихання зіниці розширюються через 25-60секунд і стають неприродно широкими.
5. Оцінити візуально відтінок шкірних покривів (прогресуючий ціаноз або мертвенна блідість). Не можна втрачати час на вимірювання АТ, реєстрацію ЕКГ, вислуховування тонів серця. Встановивши клінічну смерть треба негайно почати серцево-легенєву реанімацію.
Виділяють 3 стадії СЛЦР по П. Сафару:
1 стадія - елементарного підтримки життя, головною метою здійснення якої є загальна оксигенація. Вона складається з 3 етапів:
а) відновлення прохідності дихальних шляхів
б)проведення штучної вентиляції легень
с) проведення зовнішнього масажу серця II стадія - подальше підтримання життя.
Головним завданням цієї стадії є відновлення самостійного кровообігу. Ці заходи проводить спеціалізована бригада медичної допомоги або лікарі стаціонару. Розрізняють такі етапи цієї стадії:
а) медикаментозне лікування
б) проведення ЕКГ-контролю з метою визначення виду зупинки кровообігу
с ) проведення дефібриляції у разі фібриляції шлуночків.
III стадія - тривала підтримка життя. Її мета - церебральна реанімація, подальша терапія порушень життєво-важливих функцій організму та ускладнень. Значення трьох найважливіших прийомів серцево-легеневої реанімації у їх логічній послідовності сформульовано П. Сафаром у вигляді «правила САВ»:
1) circulation his blood - відновити кровообіг.
2) aire way open - забезпечити прохідність дихальних шляхів,
3) breath for victim - приступити до штучного дихання;
За відсутності кровообігу негайно приступають до непрямого массажу серця. Пацієнт лежить на спині на твердій поверхні. Надаючий допомогу стає збоку від потерпілого і кисть однієї руки кладе на ніжню третину грудини, а кисть другої - зверху, поперек першої (для збільшення тиску). Плечі реаніматора повинні знаходитися прямо над долонями, руки не зігнуті в ліктьових суглобах. Ритмічними поштовхами проксимальної частини кисті натискають на грудину з метою зміщення її в напрямку до хребта приблизно на 4-5 см. Сила тиску повинна бути такою, щоб на сонній або стегновій артерії один з учасників бригади міг чітко визначити штучну пульсову хвилю. Число стиснень грудної клітки повинна бути 100 в 1 хвилину 2
Відновлення прохідності дихальних шляхів здійснюється потрійним прийомом по Сафару - закидання голови, граничне зміщення вперед нижньої щелепи і відкривання рота хворого.
Штучна вентиляція легень на етапі долікарської допомоги здійснюється «з рота в рот». При цьому про ефективність вдиху судять по підйому грудної клітини. Співвідношення компрессий грудної клітини і штучного дихання у дорослих становить 30: 2 незалежно від того, одна або дві особи проводять реанімацію. У дітей 15:2, якщо СЛР проводять 2 людини, 30:2 - якщо її проводить 1 людина. Якщо, незважаючи на правильне проведення реанімації протягом 30 хвилин, ознаки клінічної смерті зберігаються, а спеціалізовану бригаду швидкої допомоги викликати неможливо, реанімацію можна припинити. Отже, людина, раптово загибла у вас на очах, не безнадійна. Пам'ятайте, що тільки ви можете йому допомогти. Поспішайте, бо з кожною хвилиною його шанси на життя падають! Абсолютне протипоказання до реанімації - виражені гіпостатичні плями в пологих частинах тіла як достовірні ознаки біологічної см